Jak mocujemy taśmy ślizgowe TRI.SLIK na łoża obrabiarek?

Taśmy ślizgowe na łoża obrabiarek TRI.SLIK, to bardzo szybki i czysty sposób regeneracji powierzchni łoża.

loze

Remont powierzchni rozpoczynamy następujących czynności:

Na początku przygotowujemy stosowną powierzchnię roboczą. Najlepiej jest ją oczyścić i obniżyć poprzez frezowanie o odpowiednią wartość np. 1.5 mm, Jeżeli, to nie wystarczy zdejmujemy większą warstwę. Po obróbce usuwamy wióry i odtłuszczamy powierzchnię. Proces ten wygodnie przeprowadzimy na frezarce lub wytaczarce ustawiając małe obroty i duży posuw. Uzyskamy w ten sposób odpowiednią chropowatość powierzchni.

W kolejnym kroku sprawdzamy, czy po przyklejeniu taśmy TRI.SLIK wszystkie współpracujące powierzchnie będą dobrze spasowane – określamy wypozycjonowanie suportu, tak by zachować odpowiednie wzajemne położenie suportu, łoża i śruby pociągowej. Najwygodniej można to sprawdzić przez zastosowanie śrub dystansowych lub włożenie pomiędzy support na łoże wkładki o grubości odpowiadającej grubości taśmy. Polecamy stosowanie wkładek miedzianych, dzięki którym nie porysujemy powierzchni łoża.

Czujnikiem zegarowym sprawdzamy położenie w kilku miejscach. Jeżeli będziemy z wymiarem za „wysoko” np. o 0,05 – 0,1 mm, to możemy uznać, że wszystko jest ok. Jeżeli za „nisko” oznacza to, że musimy zastosować grubszą taśmę. W przypadku, gdy mamy nadwymiar ulegnie on redukcji w czasie docierania taśmy.

Jeżeli geometria jest odpowiednia przystępujemy do oklejania prowadnic.

Przed nałożeniem kleju zaleca się odtłuszczenie powierzchni prowadnicy i powierzchni taśmy. Najlepiej użyć do tego odtłuszczaczy: na bazie acetonu  – do metalu i na bazie alkoholu – do taśmy ślizgowej.

Klejenie taśmy do powierzchni metalowych

Rozrabiamy klej dwuskładnikowy. Do tego celu najlepiej jest przygotować sobie kawałek czystej blachy lub arkusza z tworzywa. Po wyciśnięciu składników mieszamy je ze sobą. Pamiętajmy o tym, że stosowane kleje najczęściej są triksotropowe, co oznacza, że dzięki mieszaniu dłużej zachowują postać pasty, pozornie twardnieją, nie ulegają wiązaniu i umożliwiają nakładanie na powierzchnie pionowe.

WAŻNE:

  1. Zalecamy, by składniki kleju wycisnąć ze strzykawki do końca. Może się zdarzyć, że wyciskając składniki stopniowo połączymy je w nieodpowiednich proporcjach. Skutkuje to najczęściej nieutwardzeniem się kleju i brakiem przyczepności do powierzchni. Bezwzględnie stosuj się do instrukcji ujętej na opakowaniu i przestrzegaj terminu ważności kleju.
  2. Pierwsze 3 do 8 cm dozowanego ściegu należny odrzucić. Połącz składniki kleju ze sobą i mieszaj przez około 15 sekund do uzyskania jednolitej masy.
  3. Po wymieszaniu nakładaj klej cienką warstwą na powierzchnię metalową. Połączenie klejowe powinno mieć około 0.5 mm grubości, wówczas kartusz kleju 25 ml wystarcza na przyklejenie 500 cm2 taśmy.
  4. Zwróć uwagę, by klej nakładać na „ciemną”, radełkowaną stronę taśmy TRI.SLIK. Jest, to o tyle ważne, że jednym ze składników taśmy jest PTFE (teflon®) i jeżeli niesirsz klej na niewłaściwą stronę połączenie nie  będzie trwałe.
  5. Po aplikacji kleju nałóż taśmę na powierzchnię metalową i dociśnij. Unikaj jednak silnego docisku, który będzie skutkował wypłynięciem większości masy poza obszar łączenia.
  6. Jeżeli taśmy były klejone do powierzchni suportu, to zalecamy pokryć powierzchnię łoża folią typu stretch i nałożyć suport z taśmą na łoże. Folia zapobiegnie zanieczyszczeniu powierzchni łoża klejem, którego nadmiar z pewnością „wypłynie”. Zamiast folii możesz użyć woskowanego papieru, wosków technicznych lub specjalnych separatorów chemicznych.
  7. Po przyklejeniu odczekaj 24 godziny. Po tym czasie klej zwiąże się całkowicie tworząc jednolitą i twardą strukturę.
  8. Uważaj, aby zmontowanie części nie poruszały się podczas utwardzania. Odczekaj aż spoina osiągnie całkowitą wytrzymałość. Nie obciążaj łącza do czasu uzyskania pełnej wytrzymałości.

Jeżeli okładziny powinny posiadać rowki smarownicze, wykonajmy je po przyklejeniu taśmy. Pamiętajmy, by głębokość rowka smarowniczego była mniejsza niż grubość taśmy ślizgowej.

Zdejmujemy suport, zdejmujemy folię i obrabiamy mechanicznie wypływki kleju.

Następnie wykonujemy pasowanie na tusz. Powierzchnię łoża smarujemy tuszem traserskim i nakładamy suport. Przesuwamy go powoli i następnie zdejmujemy suport. Na taśmie powinniśmy zobaczyć, które jej części dotykają dokładnie do powierzchni, a które nie. „Górki” będą niebieskie, „doliny” czyste.

Teraz za pomocą skrobaka zdejmujemy warstwę taśmy w odpowiednim miejscu. Jeżeli mamy możliwość, możemy frezować.

Na koniec krawędzie taśmy delikatnie ręcznie gratujemy.

Przed rozruchem powierzchnie taśmy należy posmarować.

Jak widać proces klejenia taśmy TRI.SLIK do łoża nie jest procesem skomplikowanym choć wymaga uwagi i staranności. Jeżeli wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z zasadami dobrej praktyki warsztatowej, to będziemy się cieszyć długą i bezproblemową eksploatacją powierzchni ślizgowej naszej obrabiarki.

Wszystkie produkty niezbędne do regeneracji prowadnic liniowych tj.:

taśma ślizgowa TRI.SLIK,
klej do taśmy,
odtłuszczacze do tworzyw i metalu,
separatory chemiczne,
środki myjące do części maszyn.

Kupicie Państwo w firmie TRIDA.PL

Zapraszam.

Mariusz Pietrzak.

 

Dodaj komentarz